Sprawdź, o ile wzrosło twoje świadczenie
W tym roku waloryzacja procentowa rent i emerytur została zastąpiona waloryzacją kwotową. To oznacza, że każdy emeryt i rencista dostaje taką samą podwyżkę świadczeń, bez względu na ich wysokość. Od 1 marca 2012 roku wszystkie emerytury i renty wzrosły więc o jednakową kwotę - 71 zł brutto, czyli ok. 57 zł na rękę.

Zamiast procentowej waloryzacja kwotowa

Renty i emerytury wypłacane przez ZUS często nie wystarczają seniorom na godziwe życie. Trudno z nich wyżyć, gdy ceny i koszty utrzymania stale rosną. Żeby choć częściowo to zrekompensować, rząd wprowadził waloryzację rent i emerytur. Od 2008 roku seniorzy mogą już liczyć na coroczną podwyżkę przyznanych świadczeń. Waloryzacja odbywa się każdego roku w marcu. Do marca tego roku świadczenia były podwyższane procentowo. Świadczenia rosły wszystkim o ustalony procent.
O wysokości podwyżki decydował tzw. wskaźnik waloryzacji. Przy jego wyliczaniu brało się pod uwagę dwa czynniki - poziom inflacji, czyli średnioroczny wzrost cen towarów i usług w gospodarstwach emeryckich podawany przez GUS, oraz co najmniej 20 procent realnego (po odliczeniu inflacji) wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku kalendarzowym. Taki sposób podwyższania świadczeń powodował, że poszczególne renty i emerytury rosły w różnym stopniu. Bo choć wskaźnik waloryzacji był jednakowy dla wszystkich, to był wyliczany od różnych kwot już przyznanych świadczeń. Ci, którzy mieli i tak wysokie świadczenia, dostawali wyższą podwyżkę, nawet kilkaset złotych, natomiast najbiedniejsi seniorzy mogli liczyć co najwyżej na kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście złotych.
W tym roku zasady waloryzacji rent i emerytur zostały zmienione. Rząd uznał, że na obecnym sposobie waloryzacji tracą najubożsi i w związku z tym zaproponował waloryzację kwotową w miejsce procentowej.
Uwaga! 
Waloryzacja kwotowa będzie obowiązywała przez rok, czyli do końca lutego 2013 roku. Od 1 marca 2013 r. nastąpi powrót do waloryzacji procentowej.